Results | NTEC

Results

2020 Territory Election logo

Click on the division name to view the full distribution of preferences

Arafura

Primary votes:

Lawrence COSTA (ALP)1,269
Gibson ILLORTAMINNI (CLP)1,041
Tristan James MUNGATOPI (Ind)199
George LAUGHTON (TA)82

Updated: 4 Sep 2020 12:42 pm

Araluen

Primary votes:

Damien RYAN (CLP)1,659
Robyn LAMBLEY (TA)1,276
Jackson ANKERS (ALP)789
Bernard HICKEY (GRN)455
Domenico PECORARI (FP)114
Wayne WRIGHT (Ind)71

Updated: 4 Sep 2020 1:14 pm

Arnhem

Primary votes:

Selena UIBO (ALP)1,207
Ian Mongunu GUMBULA (Ind)987
Jerry AMATO (CLP)487
Lance LAWRENCE (Ind)243

Updated: 4 Sep 2020 1:15 pm

Barkly

Primary votes:

Steve EDGINGTON (CLP)1,431
Sid VASHIST (ALP)1,238
Gadrian HOOSAN (Ind)663
Daniel MULHOLLAND (Ind)109

Updated: 4 Sep 2020 1:20 pm

Blain

Primary votes:

Mark TURNER (ALP)1,729
Matthew KERLE (CLP)1,489
Terry MILLS (TA)959

Updated: 4 Sep 2020 12:32 pm

Braitling

Primary votes:

Joshua BURGOYNE (CLP)1,548
Dale WAKEFIELD (ALP)993
Kim HOPPER (Ind)648
Dale MCIVER (TA)488
Chris TOMLINS (GRN)379
Scott MCCONNELL (Ind)199
Marli BANKS (FP)140

Updated: 4 Sep 2020 1:11 pm

Brennan

Primary votes:

Tony SIEVERS (ALP)1,760
Marie-Clare BOOTHBY (CLP)1,730
Abraham MBEMAP (TA)477
Peter CHANDLER (Ind)413

Updated: 4 Sep 2020 12:40 pm

Casuarina

Primary votes:

Lauren MOSS (ALP)2,307
Tony SCHELLING (CLP)1,012
Danial KELLY (TA)730
Kendall TRUDGEN (GRN)552

Updated: 4 Sep 2020 12:59 pm

Daly

Primary votes:

Ian SLOAN (CLP)1,386
Anthony VENES (ALP)1,321
Regina MCCARTHY (TA)708
Will KEMP (GRN)324
Mick DENIGAN (Ind)135

Updated: 4 Sep 2020 12:40 pm

Drysdale

Primary votes:

Eva LAWLER (ALP)1,648
Leanne BUTLER (CLP)1,023
Fiona LYNCH (TA)533
Lash LISSON (BFFCPW)226
Danielle EVELEIGH (Ind)211
Raj Samson RAJWIN (Ind)179
Brendan KILLALEA (Ind)85

Updated: 4 Sep 2020 1:14 pm

Fannie Bay

Primary votes:

Michael GUNNER (ALP)2,095
Tracey HAYES (CLP)1,510
Peter ROBERTSON (GRN)444
Rebecca JENNINGS (TA)242
Mark MACKENZIE (Ind)54

Updated: 4 Sep 2020 1:08 pm

Fong Lim

Primary votes:

Mark MONAGHAN (ALP)1,756
Kylie BONANNI (CLP)1,488
Jeff COLLINS (TA)497
Amye UN (Ind)434

Updated: 4 Sep 2020 1:20 pm

Goyder

Primary votes:

Kezia PURICK (Ind)1,459
Phil BATTYE (CLP)1,289
Rachael WRIGHT (TA)614
Mick TAYLOR (ALP)590
Pauline CASS (Ind)283
Ted WARREN (Ind)249
Karen FLETCHER (GRN)147
Trevor JENKINS (Ind)64

Updated: 4 Sep 2020 1:03 pm

Gwoja

Primary votes:

Chansey PAECH (ALP)1,612
Phillip ALICE (CLP)702
Kenny LECHLEITNER (FP)344

Updated: 4 Sep 2020 1:07 pm

Johnston

Primary votes:

Joel BOWDEN (ALP)1,940
Gary HASLETT (CLP)843
Aiya GOODRICH CARTTLING (GRN)736
Steven KLOSE (TA)626
Josh THOMAS (Ind)139

Updated: 4 Sep 2020 1:20 pm

Karama

Primary votes:

Ngaree AH KIT (ALP)2,129
Brian O'GALLAGHER (CLP)1,166
Caleb CARDNO (TA)874

Updated: 4 Sep 2020 12:50 pm

Katherine

Primary votes:

Kate GANLEY (ALP)1,281
Jo HERSEY (CLP)1,264
Melanie USHER (TA)1,132
Clinton BOOTH (Ind)209

Updated: 4 Sep 2020 12:56 pm

Mulka

Primary votes:

Yingiya Mark GUYULA (Ind)2,252
Lynne WALKER (ALP)1,843

Updated: 4 Sep 2020 12:56 pm

Namatjira

Primary votes:

Bill YAN (CLP)1,066
Sheralee TAYLOR (ALP)977
Matt PATERSON (TA)809
Catherine SATOUR (FP)344
Nikki MCCOY (GRN)279
Tony WILLIS (Ind)131

Updated: 4 Sep 2020 1:20 pm

Nelson

Primary votes:

Gerard MALEY (CLP)2,302
Beverley RATAHI (Ind)1,351
Steve ASHER (ALP)488
Andy HARLEY (TA)420

Updated: 4 Sep 2020 1:20 pm

Nightcliff

Primary votes:

Natasha FYLES (ALP)2,353
Steve DOHERTY (CLP)836
Billee MCGINLEY (GRN)822
Melita MCKINNON (TA)336
Shelley LANDMARK (AJP)78

Updated: 4 Sep 2020 1:06 pm

Port Darwin

Primary votes:

Toby GEORGE (CLP)1,625
Paul KIRBY (ALP)1,611
Gary STRACHAN (TA)540
Timothy PARISH (GRN)315
Leah POTTER (Ind)210

Updated: 4 Sep 2020 12:51 pm

Sanderson

Primary votes:

Kate WORDEN (ALP)2,632
Derek MAYGER (CLP)968
Amelia NUKU (TA)795

Updated: 4 Sep 2020 1:12 pm

Spillett

Primary votes:

Lia FINOCCHIARO (CLP)2,921
Tristan SLOAN (ALP)1,594
Vanessa MOUNSEY (TA)434

Updated: 4 Sep 2020 1:03 pm

Wanguri

Primary votes:

Nicole MANISON (ALP)3,129
Jed HANSEN (CLP)1,235
Michael BEST (TA)612

Updated: 4 Sep 2020 1:15 pm

Parties

AbbreviationName
AJPAnimal Justice Party
ALPAustralian Labor Party NT Branch
BFFCPWBan Fracking Fix Crime Protect Water
CLPCountry Liberal Party of the Northern Territory
FPFederation Party Northern Territory
GRNThe Greens
IndIndependent
TATerritory Alliance